InInspiracje

Biel we wnętrzach

Krąży po świecie przekonanie, że biel we wnętrzach to przede wszystkim zimne, sterylne i nudne pomieszczenia. Nie mogę się z tym jednak zgodzić i już biegnę tłumaczyć dlaczego.

Moje gusta zmieniały się wielokrotnie, jednak ostatecznie od kilku lat, utrzymuje się u mnie wizja, świeżego wnętrza, w którym bez problemu się odprężę i zrelaksuję. Na moim wymarzonym wnętrzu skupię się w innym poście, teraz krótko i na temat „Biel we wnętrzach”. Zacznę może od wymienienia praktycznych możliwości i zalet jakie daje nam biel.

Przestrzeń

Nie od dziś wiadomo, że jasne barwy przyczyniają się do optycznego powiększenia przestrzeni, dzięki nim wydają się one słoneczniejsze i przestronniejsze. W słabo oświetlonych lub ciasnych pomieszczeniach, dzięki białym ścianom, sufitom i  meblom, wzrok będzie wędrował po całej przestrzeni, co pozwoli stworzyć iluzję większego pokoju.

wnętrza

 

Stylowo i z wdziękiem

Pamiętajmy, że odcieni bieli jest wiele, mogą one uderzać w rożne tonacje błękitu, żółci, czy szarości. Obecnie w sklepach aż roi się od farb z dziwacznymi nazwami, które często ciężko nam skojarzyć z faktycznym kolorem, jak np. „Garść muszelek”, czy „Sekretne spojrzenie” (tak pod tymi nazwami skrywają się biele). Dzięki jasnym barwom otoczenia łatwiej jest wydobyć i wyeksponować dodatki, dzięki czemu otoczenie nabiera luksusu i wdzięku.

w1

Łatwe zmiany

Metamorfozę białego pokoju jest bardzo łatwo przeprowadzić, wystarczy zmiana dodatków jak np. lampa, zasłony, poduszki, dywan. Jeśli masz dzieci, takie zmiany mogą być pomocne w przypadku gdy dziecko w raz z wiekiem zmienia swoje upodobania,hobby, a także preferencje co do ulubionych kolorów. Wystarczy chwila by dziewczęce królestwo zmienić w pokój fana footbolu.

kidsroom

Jeśli już trochę przekonaliście się do funkcjonalności bieli we wnętrzach, teraz kilka rad jak nimi operować by uniknąć szpitalnego i pozbawionego charakteru wnętrza.

 Pamiętaj o dodatkach

Pozostawione same sobie białe ściany i regały, z całą pewnością „bić” będą po oczach przestrzenią i sterylnością, ale w środowisku domowego zacisza nie o to chodzi. Taki stan rzeczy możemy porównać do białego płótna, samo w sobie sztuką nie jest, daje nam jednak pole do popisu i jest idealnym podłożem dla wydobycia z nas kreatywności (gdziekolwiek się nam zagubi). Tak jak wspomniałam już wyżej, biel jest idealnym tłem, pomoże nam ona wyeksponować wszystkie dodatki. Dlatego nie możemy o nich zapomnieć. Na ścianach powieśmy kilka ramek, zasłony, lustro w złotych ramach, kolorowe poduszki i puszyste dywany. Nie zapomnijcie też mieszać kształtów i tekstur.

eb579654c84d2a83662babb1e1a9eb8d

ww23

we334

 

W zgodzie z naturą

Białe wnętrza dobrze współgrają z drewnem i zielenią. Za pomocą drewnianych dodatków jak np. podłogi lub kuchenne blaty, szybko ocieplimy wnętrze, dodając mu tym samym charakteru. Faktura i barwy drewna zostaną lepiej wydobyte dzięki, większemu kontrastowi.

Z tego połączenia często korzystają spa, gdzie industrialna sterylność łączy się z dziką naturą co pomaga przy relaksacji.

woodwhite

whitewood2

Utrzymanie czystości

Jak wiadomo kolor biały najłatwiejszy do utrzymania czystości nie jest, dlatego należy rozważnie decydować co w takim kolorze nabędziemy.
W przypadku ścian ten problem jest już w pewnym sensie rozwiązany za pomocą sylikonowych farb, odpornych na zmywanie itp. Osobiście na pewno nie zdecydowałabym się na białą lub kremową tapicerkę sofy (można posłużyć się np. pokrowcami, które łatwiej czyścić).
Z sofami jednak nie powinno być problemu, gdyż w przypadku białego otoczenia z kolorem możemy zaszaleć, jeśli chcemy by byłą ona naszym punktem centralnym pokoju. Jeśli chodzi o białe tkaniny to możemy wykorzystać je np. w przypadku zasłon, rozświetlą one jeszcze bardziej okno i dodadzą lekkości kanciastym ramom okien.

curtainswhite

white3

 

Źródło zdjęć – Pinterest

Co sądzicie o tego typu wnętrzach? Jakie są wasze odczucia?

 

 

 

 

 

 

 

By
7

You may also like