InDIY Przedmioty

DIY Książeczka kontrastowa dla niemowląt

W sklepach aż roi się od kolorowych zabawek dla dzieciaczków, ale dopiero od niedawna zaczęły pojawiać się zabawki w kolorach: czarnym, białym i czerwonym. O co z tym chodzi i jak przygotować zabawkę, na którą niemowlak na pewno zwróci uwagę?

Maluszek widzi od samego początku jednak jego oczka potrzebują dłuższego treningu, nie wystarczy, by oko zarejestrowało obraz, mózg musi go jeszcze zinterpretować, a tego uczy się przez wiele miesięcy. Z początku wszystko co widzi jest rozmazane dlatego   zwraca on uwagę tylko na wyraźne, większe kształty z bliskiej odległości.  To samo dotyczy kolorów, pierwsze kolory zaczyna dostrzegać dopiero ok.3 miesiąca życia. Tutaj możecie zobaczyć jak mniej więcej widzi świat Wasz maluszek przez pierwsze 12 miesięcy.

Tak więc by pomóc maluszkowi ćwiczyć wzrok można kilka pierwszych zabaweczek dopasować do jego umiejętności i dziś pokaże Wam jak samodzielnie stworzyć pierwszą kontrastową książeczkę. Gotowi?

 

Książeczkę przygotowałam na bazie materiału mojego projektu. Odkryłam firmę w której możecie drukować na 100% bawełnianych tkaninach co tylko chcecie, a wzór jest utrwalany bez użycia środków chemicznych ( co oczywiście mnie zainteresowało, gdyż taką książeczkę maluszek pewnie, nie raz weźmie do buzi). Mowa tu o firmie Ku-Ka.  Ja zdecydowałam się na tkaninę o wymiarach 48 x 48 cm (kupon) i na taką wielkość zaprojektowałam grafikę. Jeśli macie ochotę sobie zamówić to wystarczy, że wgracie tam wzór, który udostępnię Wam do pobrania poniżej i zaznaczycie te same wymiary.

button pobierz

Co będzie potrzebne?

–  materiał na książeczkę kontrastową

– pianka dekoracyjna

– wstążeczki

–  nożyczki i igła z nitką

– (opcjonalnie) kawałek taśmy
do sklejania materiału

Krok 1

Tkaninę tniemy na podłużne paski.

Krok 2

Tworzymy sobie 2 pary z pasków, które zszywamy razem. Uzyskamy tym samym dwa dłuższe paski.

Krok 3

Dwa powstałe długie paski składamy nadrukiem do siebie, tak by po rozłożeniu były w odbiciu lustrzanym i zszywamy u dołu.

 

Krok 4

Po drugiej (jeszcze niezszytej) stronie możemy dodać wstążeczki, które dodatkowo wniosą wartość sensoryczną do naszej książeczki.
To samo robimy na jednym z boków, tylko tym razem wstążeczka będzie służyła do związania książki, więc powinna być dłuższa.
Wszystkie wstążeczki możemy zabezpieczyć szpilką, następnie zszywamy jeden bok i górny brzeg książeczki.

Krok 5

W efekcie zszycia powinien zostać nam otwór na jednym boku, dzięki któremu możemy obrócić materiał na prawidłową stronę.

W takiej formie, możemy przeprasować materiał.

Krok 6

Czas na wypełnienie „stron” książeczki piankowymi kwadratami.  Postanowiłam, że każda strona dostanie osobny kwadrat,
dzięki czemu książka będzie się lepiej składała. Pianki możemy umieścić początkowo orientacyjnie w środku.

Krok 7

Kiedy wszystkie piankowe kwadraty są w środki, przyszła pora na zszycie ostatniego boku i dodanie wstążeczki.
Ja postanowiłam użyć w tym celu, wspomnianej wyżej taśmy do sklejania tkaniny. W takim wypadku wystarczyło przyłożyć taśmę z klejem, przeprasować ją, następnie zedrzeć papierek i doprasować drugi materiał.

Do środka dodałam jeszcze wstążkę, którą  dla wzmocnienia postanowiłam jeszcze przyszyć,
gdyż może być szarpana przez maluszka i lepiej by trzymała się stabilnie.

Krok 8

Na koniec stabilizujemy piankowe kwadraty w środku. By pianki trzymały się swojej strony, postanowiłam przeszyć na środku, każdą przerwę pomiędzy kwadratami. Nie robiłam tego po całości strony, tylko odcinek ok. 3 cm.

 I gotowe!

Myślicie, że spodoba się mojemu maluszkowi?
Mam nadzieję, że chociaż zrekompensuje jej czas jaki mama spędziła siedząc w bezruchu :)

By
4

You may also like