InDIY Przedmioty

DIY Namiot dla dzieci

Bazy, kryjówki, domki i namioty, to to co uwielbia prawie każde dziecko. Chcecie poznać instrukcję na zmontowanie namiotu, z 4 listewek, 3 kołków, pałeczek do sushi i materiału?
Zobaczcie jak stworzyć dla Waszych pociech namiot, który zapewni im przytulny i przenośny kącik do zabawy i jednocześnie nie nadszarpnie nam mocno budżetu.

 

Co będzie potrzebne?

– 4 x kantówka zaoblona
(dł. 1320 mm x  gr. 20 mm x szer. 40 mm)

– 3 x kołek ryflowany
(dł. 800 mm x śr. 15mm)

– ok. 12 pałeczek do sushi

– ok. 5 m materiału

– ok. 2 m wstążki

– wiertarka z otwornicą (taką by otwór pasował na kołek)

– brzeszczot lub wyrzynarka
(możecie też poprosić w sklepie budowlanym np. w Castoramie, o docięcie elementów na miejscu)

 

Uwaga, jeśli odstrasza Was konieczność użycia ostrego sprzętu, możecie spróbować przymocować części za pomocą kleju do drewna i sznurka oplecionego dookoła elementów, jednak nie mogę Wam zagwarantować na ile taka konstrukcja przetrwa dziecięce harce.

Krok 1

Jeśli nie skorzystaliście z opcji docinania elementów w sklepie, będzie to pierwszym krokiem jaki należy wykonać. Wyżej przedstawione na szkicu wymiary to takie jakie posiada w efekcie końcowym nasz namiot. Najpierw ustawialiśmy mniej więcej jak będzie on się prezentował wizualnie, dopiero potem przystąpiliśmy do cięcia. Pamiętajcie, że jeśli zdecydujecie się na inne wymiary konstrukcji, będziecie musieli to uwzględnić we wszystkich innych elementach, jak np. w przypadku materiału.

Krok 2

Kolejną czynnością jaką należy wykonać, jest wywiercenie odpowiednich otworów w kantówkach na kołki. W tym celu należy dobrać odpowiedni wymiar otwornicy, u nas było to 15 mm. Otwory zostały nawiercone na wysokości 5 cm od końców, po obu stronach kantówki.

Kiedy otwory na kantówkach będą gotowe, należy zabrać się za wywiercenie otworów na samych kołkach. Dzięki umieszczeniu w nich końcówek od pałeczek, ustabilizujemy kołek w jednym miejscu.

Krok 3

Super patentem, na który wpadł mój mąż, jest zamocowanie prostego skobelka, dzięki któremu nasz namiot nie będzie się rozsuwał bardziej niż mu na to pozwolimy. Małymi kroczkami wkręcałam męża w swoje projekty, a teraz często wiele projektów by bez niego nawet nie powstało. Na pewno, znajdziemy mu miejsce u mnie na bogu ;)
Wracając jednak do skobelka, został on wykonany z pozostałości kantówki. Z jednej strony jest przykręcony wkrętem, a z drugiej posiada wyciętą otwornicą dziurkę, która pozwala na zahaczenie o kawałek kołka na drugiej nóżce. On zaś został przytwierdzony za pomocą wkręta od tyłu, dodatkowo mąż wywiercił na niego płytki otwór wykonany otwornicą (tak żeby nie przewiercić się na wylot), ale myślę, że sam wkręt też utrzyma go na miejscu.

Krok 4

Kiedy drewniana konstrukcja już stoi czas zabrać się za ściany namiotu, wykonane z materiału.  Poniżej na szkicu rozrysowałam Wam jak prezentuje się to w przypadku naszego namiotu.

Materiał wycięłam i obrębiłam za pomocą maszyny do szycia, jeśli nie posiadacie maszyny możecie skorzystać z taśmy krawieckiej do zaprasowania, lub zakupić materiał który obrębiania nie wymaga.  Jednak jeśli chodzi o wykonanie tuneli na kołki lub wstążki, proponuję jednak je przyszyć chociażby ręcznie. Laura mając zaledwie 10 miesięcy wymyśliła sobie wspinaczkę po zewnętrznej ścianie namiotu i wielokrotnie dyndała na okienku, więc aby namiot mógł przetrwać to i wiele innych, lepiej żeby ścianki trzymały się mocno konstrukcji ;)

W ścianie bocznej zdecydowałam się umieścić okienko, dzięki któremu wpada trochę światła do namiotu. Aby uniknąć kolejnej zabawy z obrębianiem zdecydowałam się wykonać je z filcu. Wystarczy tylko wyciąć dziurkę w ścianie bocznej, a następnie doszyć z wierzchu i od środka, wycięte z filcu okiennice. Jeśli będziecie mieli też ochotę możecie przygotować nad okienko jakąś firankę .

I gotowe!

 

Mam nadzieję, że spodobał Wam się nasz nowy wpis o namiociku. Jeśli macie jakieś pytania, śmiało piszcie w komentarzach.  Jak skusicie się na zrobienie takiego namiotu koniecznie pochwalcie się efektem swojej pracy, bardzo mnie cieszą Wasze projekty na bazie moich tutoriali. Do usłyszenia!

By
0

You may also like